Su Kaçağı Bulma

Su kaçağı bulma makineleri kullanarak tesisatlarda sızıntı yapan borunun yerini tespit ediyoruz. Uzman Tesisat olarak İstanbul genelinde su kaçağı bulma ve onarım servisi vermektedir.

Su kaçakları yapı içerisinde zaman zaman meydana gelen, çoğunlukla varlığını belli etmekle birlikte bazen gizli şekilde olup anlaşılamayan ve ödenen yüksek su faturaları ile ortaya çıkan durumlardır. Su kaçaklarında suyun akışı bildiği kolay yolu takip etmek üzere ilerler ve yapıda duvar ve yüzeylerde renk değişimi, parke ve laminant kabarmaları, ortam içerisinde nem kokusu gibi tadilat ve bakım masrafları ortaya çıkarır. Rezervuarlarda su kaçağı conta yıpranmalarından, şamandıranın tam kapanmamasından veya düzgün çalışmamasından dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bu kısımlarda su kaçağı bulma işlemi gerçekleştirirken öncelikle sistem ve conta ile şamandıra kontrolü yapmakta fayda vardır. Conta ve şamandıra yeni ve düzgün çalışıyor olmasına rağmen su sızıntıları devam ediyorsa sistemin iç takımlarının bütün halinde yenilenmesi gerekir. Bu bölgelerde zaman zaman musluk contalarında da sızıntılar oluşabilmektedir.

Su kaçağı bulma faaliyetleri genel olarak termal kamera ve dinleme cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Piyasada birçok termal kamera markası bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan Trotec Termal Kamera, -20 dereceden 600 dereceye kadar sıcaklık aralığında çalışabilmektedir. USB, Bluetooth ve Analog Video özelliklerine sahip bu kameralar geniş spektrum aralığı ve mükemmel görüş alanı ile ayrıcalık oluşturmaktadır. 3.5 inç dokunmatik ekrana sahip bu cihazlar yaklaşık 3 saat aralıksız olarak çalışabilmektedir. Bir başka ürün Rothenberger gözlem kamerası ise görüntü kaydı, ayarı ve menüsünü dokunmatik ekran aracılığıyla kullanıcılarına sunmaktadır. Hızlı veri işleme ve hasar yerlerinin belirlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. USB girişine sahip bu cihazlarda WİFİ ile görüntü iletimi mümkündür. Rothenberger Roleak Aqua Plus ise farklı boru malzemesi kullanılan sistemlerde akış sesini artırarak sızıntı tespitine yardımcı olmaktadır. İki butonlu bu cihaz, optik ses sistemin sahip gösterge donanımını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Küçük ve ulaşılması zor bölgelerde su kaçağı bulma süreci kolay olmamaktadır. Bu amaçla tamir gerektirmeyecek nitelikte olan ama kayda değer nitelikteki sızıntıları kapatmak için kaçak giderici karışımlar piyasaya sürülmüştür. Metal ve plastik sistemlerde son derece pratik uygulamalar ile kullanılabilen bu karışım oluşabilecek zararın önüne geçme adına önemli bir görev üstlenmiştir. Belirli kimyasal malzemelerin karışımı ile elde edilen silikat bazlı bu ürünün kullanımında titiz çalışmakta fayda vardır. Kullanmadan önce tesisat içerisindeki suyun boşaltılması sağlanır, uygun bir şekilde sistem içerisine gönderilir. Sisteme su eklenerek kaçak kapatılana kadar karışımın sistemde kalması sağlanır ve sistem suyu tekrar boşaltılır.

Be the first to comment

Leave a comment

Tıkla ARA : 0551 231 83 55